Kompozit Lamina, Bonding Nedir?

Kompozit Lamina, Bonding Nedir?

Last updated on Ocak 17th, 2021 at 05:45 pm

Bonding (diğer adı ile kompozit lamina) işlemi, dişler üzerinde herhangi bir aşındırma ve kesim işlemine gerek kalmadan adeziv sistemler (diş hekimliğinde kullanılan yapıştırma ajanları) ile diş şeklinizi değiştirdiğimiz işlemdir. Bonding, dişlerin aralarındaki küçük boşlukların kapatılması, şekil bozukluğu olan dişlere estetik form kazandırılması, genetik olarak küçük olan dişlere normal boyut kazandırılması, kısa olan ön dişlerin uzatılması ve herhangi bir travma sonucu kırılmış olan dişlerin eski haline kavuşması gibi çeşitli endikasyonlar için uyguladığımız bir tedavi seçeneğidir.

Kullandığımız kompozit malzemelerin kalitesi, uygulama sırasında gösterilen hassasiyet, hastamızın ağız bakımı ve beslenme durumuna göre bonding restorasyonlarının ağızda kalım süresi değişmektedir.Hastalarımızı bonding ile restore edilmiş dişlerinin ağızda uzun süre kalmasını sağlamak için ön dişleri ile çok sert yiyecekleri tüketmemeleri gerektiği konusunda uyarıyoruz.

Kullandığımız kompozit materyaller diş dokusuna yakın özellik göstermekle birlikte aşınma direnci daha düşüktür ve zamanla renklenme gösterirler. Renklenme problemini işlem sonunda yaptığımız cila işlemleri ile en aza indirmekteyiz.

İşlem sırasında anestezi gerekmemesi, uygulanan işlemin kısa sürmesi ve herhangi bir ağrı hissedilmemesi, seramik laminate veya zirkonyum kronlara göre ekonomik olması, uygulama kolaylığı, dişler üzerinde herhangi bir aşındırma işlemi gerektirmemesiyle minimal invaziv olması, doğal görüntü ve genellikle tek seansta istenilen görünümün kazanılması bonding işleminin avantajları arasında yer almaktadır.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.