Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Tedavisi

Diş Beyazlatma (Bleaching)

Dişler; beslenme alışkanlıkları, aşırı sigara, çay ve kahve tüketimi, ilerleyen yaş, kullanılan bazı ilaçlar ve kontrolsüz florid alımı sebebiyle sonradan renklenme gösterebileceği gibi diş renkleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Konuşma ve gülme sırasında gözlerden sonra yüzdeki dikkat noktası olan dişlerdeki renklenme estetik olarak pek çok kişiyi rahatsız etmektedir. Bu estetik sorunun çözümü olarak çeşitli protetik uygulamalara nazaran beyazlatma işlemi uygulama kolaylığı, diğer işlemlere göre dişi koruyucu olması, sonucun hemen gözle görülebilmesi ve maliyeti düşürmesi sebebiyle yaygın olarak tercih edilmektedir.

Diş beyazlatma; çeşitli kimyasal ajanlar vasıtasıyla dişin içindeki renk pigmentlerinin oksidasyonu sonucu diş renginin açılması işlemidir.

İş akışımızda; beyazlatma öncesi ağız içi ve dışı fotoğraflarınızı alarak dişlerin ilk rengi kaydediyoruz. Gerekli görülen durumlarda diştaşı temizliği işlemi uyguluyoruz.Dişetlerini koruyan bir bariyer uygulandıktan sonra dişler üzerine beyazlatma ajanı uyguluyoruz. Bekleme süresinin sonunda dişler üzerindeki beyazlatma ajanını temizliyoruz ve beyazlamanın yeterli olup olmamasına göre işlemimizi tekrarlıyoruz. Dişler üzerindeki beyazlatıcı jel temizlendikten sonra sonucun hemen gözlenebilmesi hastamız için konfor sağlıyor. Gerek duyulan bazı durumlarda hazırlanan özel plaklar ve hekimin önerdiği jeller ile evde de beyazlatma işleminin devamını sağlayabiliyoruz.. İstenilen renk tonuna ulaşıldıktan sonra dişlerin bitim rengini fotoğraflar ile kaydediyoruz.

Beyazlatma işlemi nadir bazı durumlar haricindeki tüm renklenmeler için güvenle uygulanabilmektedir. Diş hekimi kontrolü altında prosedürlere uygun olarak yapıldığında işlem sırasında ağrı veya rahatsızlık olmamakta, işlem dişlere ve dişetlerine herhangi bir zarar vermemektedir. İşlem sonrası birkaç gün sürebilecek hassasiyet bizim tarafımızdan uygulanan bazı hassasiyet giderici ajanlar ile kolayca giderilmektedir.

Dişlerde görülen beyazlama ve uygulanacak seansların sayısı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Fakat işlem sonrası dişler her zaman ilk halinden daha beyaz olmakta, diş renginiz en az birkaç ton açılmaktadır.

Beyazlatma işlemi sonrasında ağız bakımı ve beslenme alışkanlıklarınıza göre dişlerin renginde zaman içinde değişiklik gözlenecektir,yine de diş renginiz hiçbir zaman kendi renginden daha koyu bir renk almaz.Yaptığımız diş beyazlatma işleminin etki süresini uzatmak için işlem sonrası önerilerimize uymanız yeterli olacaktır.Düzenli yapılan ağız içi kontrolleriniz ile işlem gereksiniminiz tekrarladığında yeniden beyazlatma işlemi uygulayabilmekteyiz.

Diş beyazlatma sırasında doğru malzeme kullanımı, konsantrasyonu ve uygulama süresi ile mine dokusunda reversible(tamir edilebilir) efektler meydana gelmektedir.İşlem sonrası flor uygulamaları ile mine etkileri minimalize edilebilmektedir.