İmplant Nedir, Nasıl Uygulanır?

İmplant Nedir, Nasıl Uygulanır?

Last updated on Ocak 17th, 2021 at 05:13 pm

Diş implantı; ağız içindeki kaybedilmiş dişlerin olduğu bölgelere protetik rehabilitasyon yapılabilmesi için çene kemiği içine yerleştirilen, diş kökünü taklit eden yapıdır. Diş kayıpları sonrasında; estetik başarının daha fazla olması, kişilerin çiğneme kuvvetlerini arttırması, rahatlıkla yemek yemeyi sağlaması, çene kemiğinin seviyesinin korunması, uzun yıllar ağızda kalması ve sağlıklı dişlerde hiç bir işlem gerektirmeden sadece dişsiz bölgeye uygulanabilmesi gibi avantajları ile dental implantlar günümüzde sıkça tercih edilen bir tedavi şeklidir.

İmplantlar kemik içine yerleştirildiğinde bulunduğu bölgeye uyum sağlayan ve çiğneme kuvvetlerine karşı yeterli direnç gösteren titanyumdan yapılmaktadır.

İmplant önceden kaybedilmiş dişlerin boşluklarına uygulanabilir veya bölgede aktif bir enfeksiyon yoksa diş çekiminden hemen sonra aynı seansta da uygulanabilmektedir.

İmplant uygulaması öncesi diş hekimi tarafından hastaların sistemik rahatsızlıkları sorgulanır, gerekli ağız içi ve röntgen kontrollerini yapıldıktan sonra tedavi süreci ve planlanan protez hastaya açıklanır. Hasta onayı doğrultusunda işlem uygulanacak olan bölge lokal anestezi ile uyuşturulup işlem steril bir ortamda basit bir cerrahi operasyon ile gerçekleştirilmektedir. İmplantın yerleştirilmesinden takiben yaklaşık 3 ay sonunda ( kemik içinde osseointegrasyon denilen kemikle bütünleşme süresi) protez yapım aşamasına geçilmektedir. Kişiye uygun diş rengi hasta ve hekimin ortak kararı ile belirlenip çenelerin ölçüsü alınarak protezin ağızda provaları yapılıp ağız içine en uygun protez uygulaması gerçekleştirilmektedir. Hastaların bu bekleme süresinde yeme ve konuşma fonksiyonlarını sağlayabilmesi ve estetik görüntü için geçici protezler yapılmaktadır.

Ağzın ön bölgesindeki diş kayıplarında estetik daha önemli görüldüğünden veya hastanın zaman problemi olduğu durumlarda tek seansta implant uygulaması ve protezin uygulanması işlemi tercih edilebilmektedir.

İmplant tedavisinin başarısı; implantın doğru konumlandırılması ve uygun protez yapımından sonra kişinin ağız bakımına gösterdiği özen, sigara kullanımı, hekim tavsiyelerine uyulması gibi etkenlere bağlıdır. Yapılmış pek çok araştırmaya göre; olması gerektiği şekilde yapılmış tedavilerden sonra optimum özen gösteren ve düzenli kontrollerini aksatmayan hastalarda implantların ağızda kalma oranı oldukça yüksektir.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.