Ortodonti

Ortodonti

Ortodonti; diş dizilimindeki ve çene ilişkilerindeki bozuklukları tespit eden, önlenmesi için tedavi planlamasını yapan ve tedavi seçeneklerini uygulayan diş hekimliği dalıdır.

Ortodontik tedavi zannedilenin aksine sadece çocukluk döneminde değil tüm yaş gruplarında uygulanabilmektedir.Tedavi süresi bireyin durumuna ve yaşa göre değişkenlik göstermektedir.

Sabit Ortodontik Tedavi

Diş üzerine sabitlenen metal veya porselen materyalden yapılabilen braketler, ark telleri ve elastikler yardımı ile dişlerin hareketleri sağlanarak diş diziliminin optimum şekilde hizalanması sağlanmaktadır.Braketler dişlerin dudak kısmına bakan dış yüzeylerine uygulanabildiği gibi dil yüzeyine bakan iç kısımlarına uygulanarak lingual ortodonti de sağlanabilmektedir.

Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi

Kişinin dişlerinden alınan dijital veya klasik ağız ölçüsüne göre bireysel olarak üretilen ve dişlere küçük kuvvetler uygulayarak diş dizilimindeki bozuklukların düzenlenmesini sağlayan şeffaf plakların günde 22 saat ve düzenli olarak kullanılması ile uygulanan ortodontik tedavi yöntemidir.

Bireyin plaklarını çıkartarak kısıtlama olmaksızın beslenmesi ve plakların görünürlüğünün düşük olması sebebi ile sosyal hayatı olumsuz yönde etkilememesi en büyük avantajı olmakla birlikte hasta kooperasyonu ve tedavi sürecinde kişinin ağız bakımı çok büyük önem taşımaktadır.

Her vakada kullanılamamaktadır, genellikle dişsel bozuklukların düzenlenmesi için bireyin durumu değerlendirildikten sonra karar verilen bir tedavidir.

Apareyler

Çene ve diş dizilimindeki bozuklukların düzenlenmesi için kullanılan sabit veya hareketli olabilen ortodontik tedavide kullanılan bir çeşit düzenektir.