Pembe Estetik

Pembe Estetik

Pembe estetik; dişlerin etrafını saran dişeti dokusunun çeşitli yöntemlerle şekillendirilerek konumlandırılması işlemidir.

Gülümseme estetiği sağlanırken genellikle dişlere odaklanılsa da dişetinin dişler, dudaklar ve birbiri ile uyumu mükemmel bir gülüşün asla atlanılmaması gereken önemli bir parçasıdır.

Dişeti şekillendirme işlemi klasik cerrahi metodlar, elektrokoter veya lazer uygulamaları ile sağlanabilmektedir.

Dişeti şekillendirilirken bazen fazla olan veya sarkık dokular uzaklaştırılabildiği gibi bazı durumlarda çekilmiş veya yetersiz dişeti dokusu cerrahi uygulamalar ile konumlandırılabilmektedir.

Gummy smile olarak adlandırdığımız durumda ise gülme esnasında dudak hareketliliği fazla olduğu için dişeti aşırı görünerek estetik rahatsızlık oluşturmaktadır. Dudak kaslarına uygulanan botox veya sulkus derinliğinin azaltılması işlemi ile bu görünüm tamamen giderilmekte veya azaltılmaktadır.

Dişetinin sağlıklı pembe renginin  genetik etkenler veya aşırı sigara tüketimine bağlı olarak kaybedildiği durumlarda(artmış melanin pigmentasyonu) dişeti dokusu koyulaşarak kahverengi-siyah lekeler oluşmaktadır. Bu görünüm estetik olarak bireyi rahatsız ediyorsa bu lekelenmeler peeling ile uzaklaştırılabilmektedir. Alttaki renklenmemiş doku açığa çıktığında estetik sorun giderilir fakat lekelenmelerin tekrarlama riski bulunmaktadır.