Şeffaf Apareyler İle Ortodontik Tedavi Hakkında

Şeffaf Apareyler İle Ortodontik Tedavi

Last updated on Ocak 17th, 2021 at 05:09 pm

Gelişimsel anomaliler, süt dişlerinin erken kaybı, bazı alışkanlıklar gibi çeşitli sebeplerle dişlerin ağız içindeki diziliminde düzensizlikler görülebilmektedir. Bu dizilim bozukluklarının düzeltilmesi için yıllardır kullanılan diş tellerine alternatif olarak son yıllarda şeffaf apareyleri sıklıkla tercih etmeye başladık. Şeffaf apareyler sayesinde estetik kaygı bulunmaksızın dişlerin ideal ve olması gereken konumuna gelmesi sağlıyoruz.

Gerekli ölçümler yapıldıktan sonra hastamızın diş diziliminin şeffaf apareyler ile tedavi edilip edilemeyeceğine karar veriyoruz. Hastamızın tedavisine başlamadan fotoğraflarını alıp ağız içi ölçüleri ve istenilen röntgen filmleri ile birlikte değerlendirme için analiz merkezimize yönlendiriyoruz. Değerlendirme sonunda dişlerin tedavi bitiminde alacağı son şeklin simülasyonunu hastamızla değerlendirdikten sonra hastamızın onayı doğrultusunda şeffaf plaklarımızı hazırlayıp tedavimizi başlatıyoruz.

Tedavi süremiz ve dişlerin alacağı son hal simülasyon ile birlikte netlik kazanmaktadır. Hasta her apareyi 2 hafta boyunca günde 22 saat taktıktan sonra kontrol ve yeni apareye geçiş için randevu oluşturuyoruz. Tedavi süremiz dişlerin durumuna göre her hastada değişiklik göstermektedir. Şeffaf apareyler ile tedavimizin planlanan sürede ve istenilen şekilde bitmesi için en önemli nokta hastamızın tedavi sürecindeki kooperasyonudur. Hastalarımızdan belirttiğimiz süreden az olmayacak şekilde plaklarını düzenli kullanma sözü alıyoruz. Tedavi sürecimiz hastamızla tamamen karşılıklı güven doğrultusunda ilerliyor.

Şeffar apareyin avantajları;

  • dışarıdan bakıldığında görülmesi zor olduğu için estetik sorun oluşturmazlar.
  • yemek yeme sırasında çıkarılabilir.
  • hasta ağzına takıp çıkarabildiği için dişlerin ve apareyin temizlenmesi kolaydır ve çürük oluşma riski düşer.
  • ağız yaraları, ağız kokusu, ağrı, irritasyon problemlerini en aza indirmektedir.
  • yetişkin bireylerde kolaylıkla uygulanabilir.
  • tedaviye başlamadan sonucun nasıl olacağı hakkında fikir sahibi olunmaktadır.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.