Diş Beyazlatma Hakkında En Çok Sorular

Diş Beyazlatma Hakkında En Çok Sorular

  • Dişlerimi beyazlatmak için en uygun yöntemler nelerdir?

Diş beyazlatma için profesyonel ofis tipi beyazlatma ve diş hekiminin yönlendirmesi ile uygulanabilecek olan ev tipi beyazlatma sistemleri mevcuttur. Dişleriniz muayene edildikten sonra hangi işlemin sizin için uygun olacağına karar vermek daha doğru olmakla birlikte hızlı ve kesin çözüm isteyen bireylerde ofis tipi beyazlatma daha uygun olabilmektedir.Diş hassasiyeti bulunan ve klinikte uzun süren işlem istemeyen bireyler için ev tipi beyazlatma yöntemleri tercih edilebilmektedir.

Beyazlatma kalemi, aktif karbon gibi uygulamalarla dişeti dokusu korunmadığı için ve diş minesinde geri dönüşü olmayan çizilmelere sebep olabileceğinden tercih edilmesini önermemekteyiz.

  • Beyazlatma sonrası diş hassasiyeti olur mu?

Özellikle ofis tipi beyazlatma işlemi sırasında yüksek konsantrasyonda jeller kullandığımız için işlem sonrası ilk günlerde hassasiyet artabilmektedir. Bu durumla karşılaştığımızda hassasiyet giderici ajanlar ile rahatlama sağlayabilmekteyiz.

Diş çürükleri, dişeti çekilmesi veya mine çatlakları varlığında beyazlatma sonrası dayanılmaz ağrılar oluşabileceği için işleme karar vermeden önce detaylı ağız içi muayenenizi değerlendirip işlem uygunluğu bulunmuyorsa süreci farklı yöntemlerle ilerletmek daha doğru olmaktadır.

  • Diş beyazlatma dişlerime zarar verir mi?

Yapılan çalışmalar ofis tipi beyazlatma işleminin kontrollü ve doğru sürelerde uygulanması sonucu mine dokusunun kendini yenileyebildiğini, düşük konsantrasyonlardaki ev tipi beyazlatma işlemi sırasında jel birkaç saati aşmayacak şekilde uygulandığı sürece diş minesine zarar vermediği görülmüştür.

  • Diş beyazlatma işleminin yan etkileri var mıdır?

Beyazlatma işlemi sonrası sıcak-soğuk hassasiyeti geçici ve beklenen bir yan etkidir.Yine işlemden sonra dişetlerinde birkaç saat sürebilen beyaz alanarın oluşması sorun teşkil etmez, doku hızlıca eski haline dönmektedir.

  • Dişlerim ne kadar beyazlar?

Sonuçlar diş yapısına ve rengine göre kişiden kişiye farklılık göstermektedir.Dişleri daha sarı olan bireylerde daha çarpıcı sonuçlar görülmektedir.Gri tondaki dişlere sahip bireylerde işlem etkinliği daha düşük olabilmektedir.

Genellikle doğal diş renginden 3-4 ton daha açık bir renk elde etmekteyiz.

  • Diş beyazlatmanın etkisi ne kadar sürer?

Beyazlatma işlemi sonrası dişleriniz beslenme alışkanlığınız ve ağız bakımınıza göre yavaş yavaş kendi rengine dönecektir.Bu süre 6 ay ile 2 yıl arasında değişmekle birlikte çay,kahve,alkol,sigara tüketimi düşük bireylerde süre daha uzun olabilmektedir.

  • Dolgularım, kaplamalarım ve lamine dişlerim de beyazlar mı?

Beyazlatma materyalleri doğal diş dokusunda etkileşim gösterirler, dolgu, kron gibi üzeri örtülenmiş dişlerin kapatıldığı materyallerin beyazlamasına yardımcı olmaz.

  • Dişlerimde beyazlatmadan sonra beyaz noktalar oluştu, bu alanlar geçer mi?

Diş dokusunda bulunan dekalsifiye alanlar beyazlatıcı jele daha hızlı tepki verdiği için beyaz alanlar ortaya çıkabilir.Beyazlatma işlemi bittikten sonra bu alanlar kısa sürede azalıp geçerek diş rengine yakın görünüm alacaktır.

  • Beyazlatma sonrası dikkat etmem gerekenler nelerdir?

İşlem uygulama sürecinde ve sonrasındaki 2 hafta boyunca çay, kahve, sigara, renkli içecek ve yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.